Informacje

/ Łupież i jego leczenie

Łupież

Łupież jest to nadmierne złuszczanie się owłosionej skóry głowy, najczęściej w postaci drobnych płatków skóry. Zjawisko łupieżu to częsty problem. Stanowi defekt estetyczny dodatkowo nierzadko stanowi utrudnienie w życiu codziennym.

Przyczyn powstawanie łupieżu jest wiele, głównym czynnikiem powodującym łupież jest drożdżak Malassezia furfur (Pityrosporum ovale). Wzmożona kolonizacja tych drożdżaków może powodować stan zapalny na skórze głowy i jest częstą przyczyna nie tylko łupieżu ale także łojotokowego zapalenia skóry. Namnażaniu się drożdżaków sprzyja nadmierna praca gruczołów łojowych i wydzielane przez nie sebum, które jest dla nich doskonałą pożywką. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu łupieżu są odchylenia hormonalne ( androgeny), genetyka jak i uwarunkowanie emocjonalne.

Do powstanie łupieżu przyczynić się mogą również używki i nieprawidłowy styl życia oraz niedobory mikro i makroelementów w organizmie. Czynnikami prowokującymi powstanie łupieżu mogą być również, zła pielęgnacja polegająca na zbyt częstym myciu głowy i czesaniu oraz nagminnym noszeniu okrycia głowy.

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje łupieżu:

  • łupież suchy (zwykły), który możemy poznać po obfitym złuszczaniu się na skórze głowy w postaci drobnych płatków. Łuska ta ma kolor biały i jest łatwo oddzielić ją od skóry. W przypadku łupieżu suchego nie występuje świąd anie stan zapalny na skórze głowy. Nie powoduje wzmożonej utraty włosów. Tu najczęstszą przyczyną jest zła pielęgnacja lub przesuszenie skóry głowy
  • łupież tłusty – rożni się od łupieżu suchego tym, że łuska jest koloru żółtego i mocno przylega do skóry, może czasem tworzyć strup. Często temu schorzeniu towarzyszy nadmierny łojotok Skóra ma odczyn zapalny, swędzi. Łupież tłusty może powodować nasilone wypadanie włosów. Najczęstszą przyczyna powstawanie tego rodzaju łupieżu są drożdżaki.

Jeśli chodzi o leczenie to wszystkie kuracje mają na celu oczyszczenie skóry głowy oraz regulację pracy gruczołów łojowych aby zahamować nadmierny łojotok. Powinny być stosowane również preparaty bakteriobójcze, bakteriostatyczne, które mają na celu wyeliminowanie grzybów.

Jakie efekty uzyskujemy po terapii p/łupieżowej?

  • czysta skóra głowy,
  • uregulowanie pracy gruczołów łojowych,
  • odżywienie skóry głowy,
  • poprawienie kondycji psychicznej pacjenta.

Zapraszam na wizyty do naszych gabinetów osoby, które mają problemy ze skóra głowy lub włosami

Im szybsza reakcja tym większe prawdopodobieństwo na 100 procentowe wyleczenie. Serdecznie zachęcam do skorzystania z usług i rejestracji wizyt przez Internet.