Masaż głowy - Shiroabhyanga

Masaż głowy - Shiroabhyanga

Masaż głowy jest znanym i stosowanym od stuleci zabiegiem w Indiach. Hindusi regularnie masują swoje głowy. Taki zabieg można sobie zafundować na ulicy, na bazarze czy na plaży. Każda wizyta u hinduskiego fryzjera, niezależnie czy udamy się do eleganckiego salonu czy jesteśmy strzyżeni na ulicy, kończy się energicznym masażem głowy.

Również w ajurwedzie masaż głowy, szyi i ramion odgrywa bardzo ważną rolę uzdrawiającą. Stanowi integralną część najważniejszego masażu całego ciała nazywanego Abhjangą, który zaczyna się właśnie wymasowaniem głowy, ale również jest niezależnym zabiegiem. Jest masażem wykonywanym w pozycji siedzącej.

Zgodnie z Ajurwedą głowa to ważny ośrodek energii w ciele.

To tu swoją siedzibę ma prana, czyli subtelna energia, która kontroluje i wzmacnia nasze zmysły, inteligencję, a przede wszystkim układ nerwowy. Zakłócenie prawidłowego przepływu prany spowodowanego niezdrowym stylem życia, nieodpowiednią dietą, napięciami i lekami, które nam towarzyszą i są częścią współczesnego życia, powoduje blokady wywołując uczucie napięcia i stresu. Masaż głowy jest zabiegiem, który przywraca równowagę energii w ciele. Doskonale działa na naszą psychikę, uspokaja, relaksuje umysł i ciało. Likwiduje nagromadzone napięcia mentalne i fizyczne. Na naszej głowie znajdują się również liczne punkty witalne (akupresurowe) w ajurwedzie nazywane marmami, stymulując je oddziałujemy na odpowiednie organy wewnętrzne.

Masowanie głowy jest również zabiegiem pielęgnacyjnym, do którego używa się odpowiednich olejów dobieranych do typu ciała lub rodzaju włosów.

Masaż skóry czaszki pobudza krążenie krwi, dzięki temu odżywia i oczyszcza skórę głowy z toksyn, wzmacnia cebulki włosów i stymuluje ich porost zapobiegając przedwczesnemu łysieniu i siwieniu.

Korzyści z masażu głowy:

  • działanie terapeutyczne
  • przywraca równowagę energetyczną organizmu
  • zapewnia głęboki relaks, eliminuje stres i usuwa zmęczenie
  • pomaga w leczeniu bólów głowy, bezsenności, problemów z koncentracją i pamięcią
  • łagodzi napięcia mięśniowe: głowy, szyi i barków
  • odżywia i poprawia kondycję skóry i włosów, pobudza ich porost, opóźnia siwienie i łysienie
  • poprawia wydolność układu krwionośnego
  • dotlenia organizm
  • usuwa toksyny

Jak przygotować się do masażu Shiroabhyanga?
Nie trzeba specjalnie przygotowywać się do masażu. Wystarczy zadbać o higienę osobistą. Włosy powinny być czyste i świeże, bez wcześniejszego nakładania lakierów do włosów czy innych kosmetyków do stylizacji. Masaż wykonywany jest przy użyciu oleju na całej długości włosów, zalecamy wybranie dogodnej pory (nie przed pracą czy ważnym spotkaniem), ponieważ z masażu wychodzi się, jak po zabiegu olejowania włosów.