Antyoksydanty

Antyoksydanty

AntyoksydantyZastosowanie antyoksydantów (in. przeciwutleniaczy) w kosmetyce i farmaceutyce jest bardzo szerokie. Biorą one czynny udział w spowalnianiu procesów utleniania wolnych rodników, takich jak m.in. nadmierny stres, zła dieta czy zanieczyszczenia środowiska. Nie bez przyczyny przeciwutleniacze są obecne także w środkach do pielęgnacji włosów. Używane są do minimalizowania skutków tzw. stresu oksydacyjnego, doprowadzającego do osłabienia i wypadania włosów.

Przeciwutleniacze dzielą się na takie, które pozyskujemy z zewnątrz (witaminę C, witaminę A, prowitaminę A (beta-karoten), witaminę E, polifenole, luteinę) oraz takie, które naturalnie występują w organizmie (melatonina, kwas moczowy, kwas liponowy). Największą ich ilość dostarczamy sobie za sprawą warzyw oraz owoców lub odpowiednio skomponowanych suplementów diety, jak i również za pomocą kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów.

Stres oksydacyjny to wynik działania różnych czynników zewnętrznych. Można go skutecznie eliminować poprzez stosowanie kosmetyków do pielęgnacji włosów z antyoksydantami. W wyniku czego cebulki włosów słabną, co doprowadza do hamowania ich wzrostu oraz wypadania, co może doprowadzić do łysienia postępującego, które przybiera różne formy. Inne dolegliwości związane mogą być ze złym stanem włosów: przesuszone i łamliwe kosmyki lub rozdwajające się końcówki. Objawy tego typu mogą sugerować niedobór przeciwutleniaczy, w tym witamin odpowiedzialnych za zdrowe i piękne włosy.

Do pielęgnacji włosów warto wybierać kosmetyki z dodatkiem takich antyoksydantów, jak melatonina, która wpływa na nie przeciwstarzeniowo, wzmacniając ich strukturę i chroniąc przed nadmiernym wypadaniem. Preparaty z dodatkiem melatoniny wspomagają leczenie i są polecane przez trychologów.