Czynniki mechaniczne wpływające na kondycję włosów

Czynniki mechaniczne wpływające na kondycję włosów

Czynniki mechaniczne wpływające na kondycję włosów

Zdarza się często, że sami pogarszamy stan naszych włosów. Czasami wynika to z pośpiechu, a czasami z niewiedzy. Warto zwrócić uwagę na podstawową czynność jaką jest mycie i czesanie włosów.

Mycie włosów to zabieg pielęgnacyjny, dlatego ważne jest aby wykonywać go prawidłowo. Dwukrotne nakładane szamponu jest kluczowe jeśli chcemy dobrze oczyścić skórę głowy i usunąć z włosów wszystkie zanieczyszczenia oraz resztki kosmetyków. Często popełnianym błędem jest zbyt energiczne pocieranie włosów w trakcie mycia, które może je uszkodzić.

Odpowiednie czesanie i szczotkowanie włosów ma również wpływ na ich kondycję. Włosy po myciu, nasączone wodą, mają rozchylone łuski, są więc bardziej podatne na uszkodzenia. Czesanie ich na mokro może sprawiać, że będą się rozdwajały i łamały. Warto rozczesać je przed zmoczeniem lub po nałożeniu odżywki w trakcie mycia rozczesując grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami.

Tapirowanie włosów jest formą stylizacji zapewniającą odbicie i uniesienie włosów od nasady. Zniszczenie warstwy łusek jest wynikiem naprężeń i tarcia spowodowanych uszkodzeniami od grzebienia.

Wiązanie włosów w tzw. „koński ogon”, ciasny kucyk czy napięty kok również może powodować uszkodzenia warstwy korowej, czego efektem będą naprężenia powodujące pęknięcia.

Wilgotne włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego kładąc się spać z mokrymi włosami, możemy wyrządzić im duże szkody. Wilgotne włosy pocierane o poduszkę będą się łamać i rozdwajać, co wpłynie negatywnie na ich kondycję i wygląd.